X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

حکیم الرعایا

فست فود یا مواد مخدر: خطر اعتیاد جدی است

 دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد غذاهای سرشار از قند، چربی و نمک می‌تواند فعل و انفعالات شیمیایی در مغز ایجاد کند که شبیه به عملکرد مواد مخدری مثل کوکائین و هروئین است.

مسئله‌ی تغذیه و مهم‌تر از آن تغذیه‌ی متعادل و سالم از اهمیت بالایی برخوردار است.

امروزه با رشد بی رویه فست‌فودها سوال مهمی مطرح می‌شود که بهتر است به آن فکر کنید:

این که آیا غذاهایی که فست‌فودها ارائه می‌دهند اعتیاد آورند؟

آیا کالری‌ها و چربی‌های زیاد موجود در این مواد غذایی شما را به دام اعتیاد می‌کشاند؟

باید بگوییم که بله فست‌فودها مثل مواد مخدر اعتیادآور هستند.

پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد چربی، نمک و قندهای زیادی که در این غذاهای نسبتاً ارزان وجود دارد اثری همانند مواد مخدر در مغز ایجاد می‌کنند.

امروزه تمام محققان به مسئله‌ی فست‌فودها و اثرات اعتیادآور آن‌ها توجه خاصی معطوف داشته‌اند.

زمانی که عکس غذاهای مورد علاقه‌ی شرکت کننده‌ها نشان داده شد، مغزشان شروع به ترشح میزان زیادی هورمون دوپامین کرد. حالتی شبیه به این پدیده در

سر معتادین به کوکائین زمانی که عکس پودر سفید می‌بینند نیز اتفاق می‌افتد

در پژوهش‌های اخیر، محققان به موش‌ها آزمایشگاهی سوسیس، کالباس، گوشت خوک دودی، شکلات و ... خوراندند و ملاحظه کردند رفتارهای فیزیولوژی و روحی - روانی این موش‌ها شبیه موش‌هایی است که به مورفین اعتیاد دارند.

علاوه بر این زمانی که اعتیاد به این قبیل مواد غذایی شکل می‌گیرد هیچ مانعی نمی‌تواند موش‌ها را از رسیدن به مواد مخدر خود(فست‌فودها) منصرف کند.

همبرگر بهتر از هروئین نیست

بعد از موش‌ها نوبت به انجام آزمایشات روی انسان‌ها رسید. زمانی که عکس غذاهای مورد علاقه‌ی شرکت کننده‌ها نشان داده شد، مغزشان شروع به ترشح میزان زیادی هورمون دوپامین کرد. حالتی شبیه به این پدیده در سر معتادین به کوکائین زمانی که عکس پودر سفید می‌بینند نیز اتفاق می‌افتد.

محققان می‌گویند دلایل قابل قبولی وجود دارد که نشان می‌دهد غذاهای سرشار از قند، چربی و نمک می‌تواند فعل و انفعالات شیمیایی در مغز ایجاد کند که شبیه به عملکرد مواد مخدری مثل کوکائین و هروئین است.

ترجمه: فاطمه مهدی پور

بخش تغذیه و آشپزی تبیان  

مونوسدیم گلوتامات Monosodium glutamate (MSG) برای تخریب زندگی انسانها وارد چرخه غذایی می شود